Ljubljana, 13. marec 2025 – Direktorica SIS EGIZ, dr. Alenka Rožaj Brvar, je sodelovala na 12. posvetu Platforme znanja, ki je potekal na Institutu Jožef Stefan v organizaciji Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Dogodek je bil namenjen razpravi o prihodnosti strateških razvojno-inovacijskih partnerstev (SRIP) ter iskanju sinergij med znanostjo, gospodarstvom in državo.
Dr. Rožaj Brvar je kot koordinatorica SRIP Zdravje – medicina sodelovala na okrogli mizi »Slovenske priložnosti za preboj: Kako lahko inovacijska partnerstva spremenijo igro«. V svojem nastopu je izpostavila pomen strateškega povezovanja akterjev na področju zdravstva ter poudarila vlogo konkretnih evropskih projektov, kot je HealthChain, kjer SIS EGIZ sodeluje kot eden izmed slovenskih partnerjev v vlogi Ecosystem supporter.
Projekt HealthChain je sofinanciran prek evropskega instrumenta Interregional Innovation Investments (I3) in si prizadeva za krepitev sodelovanja med regijami, prenos dobrih praks ter implementacijo inovacij, ki izboljšujejo način skrbi za zdravje. Dr. Rožaj Brvar je ob tej priložnosti izpostavila pomen Skupnosti dobrih praks HealthChain (Community of Practice), katere član lahko postane vsak deležnik, ki želi prispevati k izboljšavam v zdravstvenem sistemu.
Dogodek je zaznamovala raznolika in poglobljena razprava o prihodnosti SRIP-ov, potrebi po njihovi nadgradnji v t. i. megagrozde, ter vlogi države pri strateškem usmerjanju inovacijskih ekosistemov. Srečanja so se udeležili tudi številni predstavniki drugih SRIP-ov, raziskovalnih organizacij, industrije in državne uprave.
Več informacij o dogodku je na voljo v uradni objavi ministrstva MVZ.
*Video izsek izjave dr. Alenke Rožaj Brvar o HealthChain projektu si lahko ogledate na tej povezavi 12. posvet Platforme znanja – YouTube (2:30:00 dalje)
Transkript video izjave:
»HealthChain je pomemben projekt z visoko dodano vrednostjo za zdravstvo. Gre za prvi zdravstveni projekt v okviru evropskega instrumenta I3 – Interregional Innovation Investment. Glavni partnerji prihajajo iz Španije, mi in naša podjetja pa smo se skozi sodelovanje veliko naučili – predvsem o kaskadnem financiranju, povezovanju in gradnji projektov. Pobuda se razvija naprej, trenutno vključuje tudi Evropsko komisijo, ki prek pilotov testira model kaskadnega financiranja in krepitev partnerstev. Pri tem ne govorimo zgolj o Sloveniji – vedno govorimo o evropskem prostoru. Z medregionalnim sodelovanjem pridobiva celotna Evropa. Aktivnosti se ne podvajajo, temveč dopolnjujejo, saj različne regije in uporabniki iščejo skupne rešitve. V praksi se to izkaže za izjemno koristno, čeprav je takšna filozofija zahtevna in zahteva veliko koordinacije. A to je eden od učinkovitih načinov sodelovanja za prihodnost Evrope – in morda tudi priložnost, da se v Sloveniji še močneje povežemo interdisciplinarno, ne glede na področje.
Ko razvijamo rešitve, hitro naletimo na druge discipline. Ne moremo več govoriti, da nekaj pripada zgolj industriji ali zdravstvu – vedno gre za preplet. Nova tehnologija nas vodi v digitalizacijo, tudi na področju medicine, kjer ima vsaka država svoje izzive. V projektu je sodelovalo pet osnovnih partnerjev, nato pa se je pridružilo še pet novih regij. Zdaj se pripravljamo na naslednji korak – do konca letošnjega leta naj bi sodelovalo okoli 30 partnerjev.
Znanje se med partnerji aktivno izmenjuje. Čeprav so zneski za financiranje razmeroma majhni – mala in srednje velika podjetja lahko pridobijo do 50.000 evrov – to veliko pomeni. Pomemben je tudi prenos dobrih praks. Portugalski inštitut Pedro Nunes, na primer, nudi strokovno podporo in izobražuje tudi druge partnerje. Vse to znanje se prenaša z razmeroma majhnimi sredstvi, kar pa je najpomembnejše – med partnerji gradimo zaupanje in si med seboj pomagamo.
Znotraj našega SRIP-a smo na primer pred samo prijavo projekta izvedli 35 delavnic. Šele nato smo šli v prijavo. Pomembno je, da najprej zgradimo vsebinske temelje in medsebojno razumevanje, šele nato sledi formalni del.«