Dr. Mark Pleško, direktor in solastnik, Cosylab, podjetnik leta 2025 

»Sem zelo racionalen človek, kar pa ni v nasprotju s strastnostjo. Moja strast je premagovanje izzivov in pri tem strastno uporabljam razum,« pravi dr. Mark Pleško, soustanovitelj in direktor visokotehnološkega podjetja Cosylab, ki je bil ustanovljen kot spin-off Instituta Jožef Štefan, sedaj pa je vodilno mednarodno podjetje na področju kontrolnih sistemov za jedrske pospeševalnike ter za protonsko terapijo raka. Za svoje delo je prejel številna državna in mednarodna priznanja, letos tudi naziv Podjetnik leta. Dr. Pleško je predsednik Inženirske akademije Slovenije, najvišje nacionalne organizacije inženirjev; predsednik Sveta guvernerjev Instituta Jožef Stefan, največje nacionalne raziskovalne ustanove, in podpredsednik Sveta za znanost in tehnologijo RS. Je tudi angelski vlagatelj v startupe in uveljavljena podjetja. 

Pripravila: Tonja Blatnik, iUFC

 

Opisujejo vas kot znanstvenika z dušo podjetnika. Kako bi z lastnimi besedami opisali osebnost enega in kako osebnost drugega? Kakšna oseba je podjetnik, kakšna je znanstvenik? Kaj ju žene? Zakaj je to dvoje ločeno, ali pač, v vašem primeru, redkeje združeno?

Znanstvenik išče resnico – z metodo, potrpežljivostjo in dvomom. Podjetnik išče priložnost – z intuicijo, pogumom in odločnostjo. Redko se ti dve osebnosti združita, ker zahtevata različne miselne vzorce. A ko se, lahko ustvarita nekaj izjemnega: inovacijo, ki je hkrati utemeljena in izvedljiva.

 

Doktor fizike jedra in osnovnih delcev ste postali pri rosnih 25 letih, devet let kasneje ste z odliko zaključili še MBA na IEDC-Poslovni šoli Bled. Kako povezujete fiziko s svetom voditeljstva? V fiziki se zdi vse jasno, dokazljivo s pomočjo eksperimentov, izraženo v jeziku matematike. Voditeljstvo pa je le drugačno. Kje je analogija med tema dvema področjema?

Fizika me je naučila strukturiranega razmišljanja in iskanja vzrokov. Voditeljstvo pa zahteva razumevanje ljudi, kar je manj eksaktno, a nič manj pomembno. Analogija je v iskanju reda v kompleksnosti – v fiziki narave, v voditeljstvu organizacije.

 

Bi se opisali kot ambicioznega? Nekoč ste dejali, da je v vas »nekaj napoleonskega, da radi gradite imperije.«

Da, ambicija me žene. A ne zaradi moči, temveč zaradi ustvarjanja. Graditi “imperij” pomeni ustvariti nekaj trajnega, vplivnega in koristnega – za ljudi, za znanost, za družbo.

 

Kaj bi izpostavili kot največji izziv v inovativnosti? V enem izmed pogovorov ste navedli misel Japca Jakopina »od sto svojih idej bom uresničil le 1-2 procenta. Tujih idej ne potrebujem«. Je torej problem manj v kreativnosti ter bolj v realiziranju idej?

Točno tako. Idej je veliko, a redke preživijo realnost. Največji izziv je v implementaciji – v tem, da idejo spremeniš v produkt, ki deluje, je uporaben in ima trg.

 

Kako pomembna je pri inovativnosti etičnost? Kako jo razumete?

Etičnost je temelj. Inovacija brez etike lahko vodi v zlorabo. Zame pomeni etičnost odgovornost – do uporabnikov, sodelavcev, družbe. Inovirati pomeni izboljševati svet, ne le ustvarjati novosti.

 

Ob prejemu nagrade Podjetnik leta 2025 ste zasluge za podjetniško nagrado pripisali svoji ekipi. Zaposlujete 250 visoko usposobljenih razvijalcev in inženirjev. Kako jih privabite? Kaj jim nudite?

Privabimo jih z vizijo, z izzivi, ki imajo pomen, in z okoljem, kjer lahko rastejo. Nudimo jim svobodo, odgovornost in občutek, da so del nečesa večjega.

 

Aktivni ste v številnih domačih in tujih inštitucijah, svetih, društvih in družbah kot tudi v odboru EU-Japan Business Round Table, skupine 49 predsednikov in direktorjev največjih in najvplivnejših podjetij iz EU in Japonske. Zakaj ravno Japonska?

Japonska me fascinira – s svojo disciplino, spoštovanjem znanja in dolgoročnim razmišljanjem. V sodelovanju z Japonsko vidim priložnost za globlje razumevanje in skupne inovacije.

 

Kaj se dogaja na področju zdravljenja raka? Kaj na področju tega razvija Cosylab?

Zdravljenje raka postaja vse bolj natančno in personalizirano. Cosylab razvija sisteme za nadzor in upravljanje naprednih terapevtskih naprav, kot so protonske in ionske terapije, ki omogočajo ciljno uničenje tumorjev z minimalnim vplivom na zdravo tkivo.

 

Začenjate partnerstvo z znamenito ameriško kliniko Mayo pri zdravljenju raka z ogljikovimi ioni. Kako poteka? Česa se obetamo?

Partnerstvo z Mayo Clinic je izjemna priložnost. Skupaj razvijamo sistem za ogljikovo ionsko terapijo, ki bo eden prvih v ZDA. Obetamo si preboj v učinkovitosti zdravljenja najtežjih oblik raka.

 

Cosylab je iz startupa zrasel v mednarodno podjetje, s podružnicami na Japonskem, v ZDA, Kitajski, Švedski in Švici. Vi vseeno ostajate v Sloveniji. Zakaj radi živite tu?

Slovenija je moj dom. Tu imam družino, prijatelje, naravo. Verjamem, da lahko globalno podjetje vodimo tudi iz majhne, a povezane države.

 

Kako pomemben del uspeha je usklajeno, toplo zasebno življenje? Kako bi opisali svojo vlogo v družini?

Zasebno življenje je temelj. Daje mi ravnotežje, perspektivo in moč. V družini sem partner, oče, sin – in skušam biti prisoten, iskren in podpirajoč.

 

Nekoč ste dejali, da je vaš vzornik razumni in hladnokrvni Bill Gates. Če je še vedno, zakaj, če ni, kdo je?

Še vedno ga cenim – zaradi njegove sposobnosti povezovanja tehnologije in filantropije. A danes me navdihujejo tudi drugi – ljudje, ki znajo voditi s srcem in razumom.

 

 

Kaj bi si od vsega najbolj želeli do konca leta?

Mir. V sebi, v podjetju, v svetu. In občutek, da smo naredili nekaj dobrega.